Pokud se rozhodneme pro stavbu jednoduchého radiopřijímače-krystalky, je potřeba znát několik věcí:
1) krystalky jsou závislé na množství energie, která dopadá na anténu, proto pokud bydlíme přiliž daleko od vysílače, může se stát, že neuslyšíme nic.
2)Kvalitní uzemní je důležité pro každou krystalku a jednoduchý přijímač. Uzemění tvoří jakoby protipól. Bez uzemění se u krystalky neobejdeme. Jako ideální uzemění je ústřední topení-jeho potrubí je v zemi a navíc bývá kovové. Stačí pouze na radiátoru oškrabat kousek laku a namotat na oškrabaný kus drátek, který nám uzemění povede do krystalky. NIKDY NEPOUŽÍVÁME JAKO UZEMĚNÍ NULOVACÍ KOLÍK V ZÁSUVCE-TO JE TÉMĚŘ SEBEVRAŽDA!!!!!
3) Sluchátka, každá krystalka potřebuje ke své funkci stará rádiová vysokoohmová sluchátka (V nouzi postačí telefonní vložka 2x27ohm, nebo 120ohm). Rozhodně však nelze použít sluchátka od walkmana, nebo mp3 přehrávače. Ta mají příliž nízkou impedanci. Taková stará sluchátka seženete na burzách, nebo na internetu (aukro atd...). Navíc mají vývody opatřeny banánky, takže je jejich instalace velmi snadná-stačí pouze ke krystalce připojit dvě zdířky pro sluchátka.
4)Pokud posloucháme krystalku,slyšíme ve sluchátkách praskání, venku je pod mrakem a používáme venkovní ant. (viz. obr.), okamžitě ukončíme pokusy a poslech a uzemníme anténu (obr.2)Je to totiž znamení, že je nablízku bouřka. POZOR!!!!ANTÉNA NIKDY NESMÍ PŘEVYŠOVAT OKOLNÍ BLESKOSVODY!!!!!! POkud tedy přichází bouřka, všeho necháme, propojíme anténu s uzemění a vyčkáme s pokusy až zase bouřka přejde.
ČERVENÁ ČÁRA ZNÁZORŇUJE ANTÉNU, MODRÁ ČÁRA ZNÁZORŇUJE KOTEVNÍ NEVODIVÉ LANKO, KTERÝM ANTÉNU UCHYTÍME. Nikdy anténu nenavazujeme přímo na kotevní lano, ale použijeme malého izolátoru (v nouzi postačí víčko od limonády-plastové samozřejmě)
ČERNÁ TLUSTÁ ČÁRA ZNÁZORŇUJE BLESKOSVOD, JE TEDY PATRNO, ŽE ANTÉNA MUSÍ BÝT NÍŽ NEŽ JE BLESKOSVOD. Pokud je bouřka uzemníme anténu tak, že ji spojíme s uzemňovacím drátkem.