Jdi na obsah Jdi na menu
 


Prvý krystalový přijímač bez součástek

10. 1. 2009

Jako první se pokusíme sestavit nejprimitvnější krystalku, která nemá ani žádné elektrosoučástky.

Jediné co budeme potřebovat pro stavbu jsou tyto díly: Žiletka, kus tužky-nejlépe měkké, několik metrů smalotvaného drátu (v nouzi postačí i obyčejný telefonní drát s bužírkou), prkénko, vysokoohmová sluchátka, hřebíčky, 10m zvonkového drátu a cca 20cm drátku na propojení.

Obrázek zapojení:Obrazek

Na prkénko navineme cívku cca 40-60 závitů smaltovaného drátu s průměrem cca 0,4-0,7mm. Jeden vývod spojíme s cca 10m drátu-anténa a druhý připojíme na tuhu. Z bodu spojení cívky s tuhou, vedeme drát do sluchátka. Přibijeme žiletku -popř. přilepíme. Připojíme na ní uzemění a druhý přívod ke sluchátku. Tuha se musí dotýkat žiletky. Uzemění připojíme na ústřední topení. Na radiátoru oškrabeme kousek laku a uvážeme drátek. Anténu si natáhneme kolem stropu v rozích místnosti. Jinak to asi nepůjde, protože pochybuji že v paneláku si budete moc natáhnout venkovní anténu. PŘI PRÁCI DÁVÁME POZOR NA RUCE!!!! ŽILETKA JE VELMI OSTRÁ!!!!!! JE LEPŠÍ JI PŘED POUŽÍTÍM ZTUPIT!!!

A jak naše krystalka funguje? Radiový signál dopadá na anténu, ta musí být dostatečně dlouhá- 5-10m. Projde cívkou a přichází na detektor-tužka + žiletka. Takový detektor nám z rádiového (neslyšitelného) signálu udělá signál zvukový. Ten je následně přiváděn do sluchátka, které zvuk vyzařuje.

Samozřejmě nemůžeme očekávat, že bude takováto krystalka hrát nějak moc nahlas. Naopak hraje potichu, nicméně hraje. Pro začátečníka je to myslím nejdostupnější jednoduchý přijímač. Výhodou je, že není zde využito germaniové diody jako detektoru, ale obyčejného uhlíku-tužka a oceli - žiletka.

Ale abychom neměli problémy s poslechem. Tento primitivní přijímač, hraje pouze blízko silného vysílače. Např. pokud budeme bydlet pár kilometrů od vysílače, je velká pravděpodobnost, že uslyšíme nejspíš Český rozhlas 2 Praha. Pokud ale budeme od vysílače dál-cca více jak 30 km, je velmi pravděpodobné, že už toho moc neuslyšíme. I tak, ale tento jednoduchý přijímač funguje a v blízkosti silného vysílače hraje výborně.

 

Na závěr ještě pár fotek:

ObrazekKrystalka na kousku balsy s 50ohmovým sluchátkem. Zkoušena byla 10.1.09 přijímal jsem Český rozhlas 2 Praha, hlasitost slabá, ale srozumitelný přednes.

 

 

 

 

 

ObrazekDetailní foto detektoru. Tuha v drátu drží pomocí tavhého lepidla-musí se však lepit opatrně, aby se tuha drátu DOTÝKALA!!!!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

High and Low Blood Force Symptoms

(ABOAWAYACTUAKY, 24. 7. 2018 13:53)

Poids est comment dur votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur determination pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque age votre moelle bat, il pompe le sang tout au long vos arteres a la reste de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/achat-cialis-belgique-qualite/

Sluchátka

(Pepek, 29. 1. 2012 11:43)

Zdravím, mám dvě telefonní sluchátka 50 ohm, přesně takové, jako je na obrázku výše. Chtěl bych je použít ke krystalce, chci ji ukázat synkovi. Nevíte, když je chci použít zároveň, jestli je mám zapojit do série, nebo paralelně? Co bude pro krystalku lepší? :D díky za odpověď

Re: Sluchátka

(autor, 22. 6. 2012 7:58)

Zdravím, sluchátka budou hrát sériově i paralelně. Nicméně sériové zapojení bude mít větší odpor, což bude pro krystalku jedině lepší. Čim vyšší impedance sluchátek, tím lépe. Uplně nejlepší jsou pak vysokoimpedanční radiotechnická sluchátka, ta se al už hůře shánějí.
Nicméně s 50 ohmovými sluchátky do série i paralelně to hrát bude. Podmínkou je vysílač SV nedaleko Vašeho bydliště.

místo sluchátek reproduktor

(pepa, 18. 7. 2011 10:36)

transformátor 220 na12 V
primár připoj místo sluchátek
na sekundár reprák

dotaz

(marian, 20. 3. 2011 9:56)

kdyz mam je 10ohm sluchatko nevite jestli by to slo ze bych pred nej dal treba 40 ohm rezistor

Re: dotaz

(autor, 24. 3. 2011 7:56)

Zdravím s deseti ohmovými sluchátky s odporem to nepujde. Náhražka je ale obyčejnej piezák z hodinek, na kterej pralelně připájíš odpor asi tak 1k. To by mělo fungovat. Případně si sežeň telefonní sluchátko 50-200 ohmů

...

(autor, 24. 7. 2009 15:43)

Já už na téhle stránce stejně moc nepracuji, přešel jsem na webgardem, protože v html se dá víc udělat. Pro zájemce je nová adresa tady:

http://teslamachines.mypage.cz

Je to teprve ve vývoji tak omluvte nedokonalost stránky

dobré stránky !

(pavel, 24. 7. 2009 12:00)

náhodou máš dobré stránky a když někdo nemá knihu, tak je rád, že tyhle stránky jsou...ty hloupé poznámky jsou irelevantní...

...

(for bajaja, 21. 6. 2009 21:35)

Nevytahuj se. Je to opsaný z knížky od krystalky k modelům s tranzistory, tak tady nemachruj. Germaniový diody jak známo nevydrží moc velkej proud víš?

Krystalka s baterií

(Bajaja, 21. 6. 2009 21:07)

Při přepólování baterie dioda nebude usměrňovat.Jinak se nic nestane - žádná dioda není tak špatná,aby ji prorazilo 1,5 V a ještě přes velký odpor, chytráku!

oj oj

(rádce ;), 16. 2. 2009 0:23)

Ty články nejsou asi tak špatný. Ale tady na e-stránkách není skoro šance že se sem někdo.

Jestli to píšeš jen pro zábavu (zabití času) tak je to OK, ale jinak to nemá smysl...takových stránek co nikdo nečte je na netu mrtě...